Dr. Bohumil Houser

 


Život v okamžiku

 

 

Uchop bílá oblaka!
Nejdřív se však pečlivě rozhlédni
a sestup do propasti pod sebou.

Haiku

| Vesak 2017 pdf pro tisk

 


 

VESAK 2017Meditace, čchi-kung a integrální jóga

6–14. května 2017, Smržovka, Jizerské hory


Uprostřed nádherné jarní horské přírody, prožijme společně mystérium květnového úplňku - dne Buddhova Probuzení (svátek Vesak) probouzením Buddhy v nás samých …

Program: Meditace, spiritualita, integrální jóga, buddhistická, hinduistická, taoistická, křesťanská mystéria… Očista energetických center – čakramů, čchi-kung pro posílení zdraví, praxe bdělé pozornosti, meditace vhledu a soucítění. Zen-buddhistická praxe zazen, kinhin (střídání meditace v sedu a v chůzi), dokusan (otázky a odpovědi), maunam (mlčení). Zpěv manter a bhajanů (na sitár a tabla doprovází Jan&Jakub Dvořákovi), výlety, relaxace v přírodě, pro zájemce koupání a otužování (tibetská jóga – tummo), zdravá životospráva, cesty k uzdravení z civilizačních nemocí a další související témata – přednášky a praxe. Výuka a praxe přípravy zdravé vegetariánské či veganské a raw stravy (čerstvé zeleninové a ovocné šťávy atd.).

Lektor: Ivoš se od dětství zabýval pozorováním přírody a studiem mnoha věd. Později pod tlakem vážné nevyléčitelné nemoci, kdy lékaři nebyli schopni nijak pomoci, se setkal s Cestou Jógy a praktikoval různé druhy Jógy a učení pod vedením takových učitelů jako byl R. Hošek, M. Bartoňová, J. Žlábek, J. Vacek, manželé Tomášovi, Evžen Štekl (žák Františka Drtikola), Bohumil Houser. Na cestě Jógy se osobně setkal a praktikoval s mnoha Mistry Jógy, Zen-budhismu, Advaity a Kristova učení. Inspirací je mu rovněž dlouholetý neformální osobní vztah k učení Sri Mata Amritanandamayi Devi (Amma - www.ammachi.cz) a učení všech autentických škol rozvoje vědomí. V současnosti vede pravidelné meditace a cvičení cchi-kungu v Praze a další aktivity vznikajícího spolku Cesta.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Termín: sobota 6. května – neděle 14. května 2017. Je možné zúčastnit se části soustředění. Ideální je absolvovat ho celé, příp. přijet spíše na začátek, než později v průběhu. Příjezd je možný kdykoliv v sobotu. Program začne v sobotu od 15:00 (prvním jídlem bude večeře) a skončí v neděli odpoledne (po obědě).


Místo: Okružní 773, Smržovka (mapa). Vlakem: Liberec – Harrachov, st. Dolní Smržovka. Autem: Jablonec – Tanvald. Rekonstruovaná prostorná chalupa u lesa s vlastní zahradou, kde se bude soustředění konat a kde je pro účastníky zajištěno ubytování zdarma (platí se pouze příspěvek na společnou přípravu stravy – viz níže). Další možností komfortního, ale placeného ubytování je 50m pod chalupou  pension  Nosek. zájemci si zajistí a zaplatí ubytování sami přímo v penzionu (nezahrnuje příspěvek na stravu níže).

Podmínky účasti: Pouze vážný zájem o praktikování uvedených témat. Předchozí znalost a praxe meditace, jógy apod. není nutná. Dodržování klidu a mlčení během celého soustředění, s výjimkou vyhrazené doby k hovorům a dotazům.

Registrace: na e-mail eva.dvor@seznam.cz do 23. 4. 2017 (výjimečně/z vážných důvodů později) prosím zašlete: jména osob + počet nocí (a od kdy do kdy se zúčastníte, pokud nepřijedete na soustředění celé). Účastníte-li se meditace s Ivem poprvé, prosím napište nám také něco stručně o sobě a co Vás přivádí. Kapacita je omezená na 15 lidí – při vyšším zájmu může být vypsán další termín.
Účast na soustředění je zdarma, vč. ubytování zdarma na zahradě chalupy či v chalupě (dle vlastní volby účastníků, nutné vlastní spacáky, karimatky či stany, pokoje po několika osobách jsou v patře – čistá dřevěná podlaha bez postelí).

Příspěvek na přípravu společné stravy je 400,- Kč na osobu/den (děti dle věku a dohody), tj. celkem 3200,- Kč na celé soustředění (8 nocí). Jste-li ve vážné finanční nouzi, můžeme se dohodnout na takové slevě, aby finance nebyly překážkou Vaší účasti – kontaktujte nás.

Číslo účtu je: 5498921001/5500. IBAN: CZ1655000000005498921001.

Do kolonky poznámka k platbě uvést: Vesak – jméno a příjmení a počet nocí (celé soustředění trvá celkem 8 nocí). Po obdržení platby, dostane účastník e-mail s potvrzením registrace. Platbu prosíme zaslat do 23. dubna 2017 (výjimečně/z vážných důvodů možno po dohodě později).

Vybavení: s sebou pláštěnku, velmi teplé - ZIMNÍ oblečení a boty (na horách bývá v květnu často ještě chladno a cvičíme co nejvíce venku), přezuvky, spacák a prostěradlo, karimatku na sezení venku, věci na cvičení (deka apod.), ešus a hrnek (kuchyně je běžně vybavená, ale přesto doporučujeme vzít si základní vybavení).

Další informace, kontakt, dotazy:

Jan Blahůšek, jblahusek@seznam.cz, tel. 724 939 405

Jan D. tel. 739 603 768 popř. na diskuzi zde.
Pořádá spolek Cesta (vznikající) - FB

Om Lokah Samastah Sukhino Bhavantu! Kéž jsou všechny bytosti šťastny!

 

O Vesaku v roce 2002 se Dr. Houser zmiňuje i v článku na těchto stránkách zde